۸ دلیل برای بالا بودن احتمال سرطان ‌پستان در زنان ایرانی و راه‌های جلوگیری از آن‌

متاسفانه احتمال سرطان ‌پستان در زنان ایرانی به قدری بالاست که اگر اقدام به موقع انجام نگیرد به زودی با یک فاجعه روبرو خواهیم بود. در این مقاله به دلایل آن‌ و راه‌های پیشگیری از آن‌ میپردازیم

 1. 1

  نبود آگاهی‌ لازم و عدم آموزش کافی‌ و عمومی

  به دلیل بایین بودن سطح مطالعه در زنان ایرانی و آشنا نبودن آنها با اندام و بیماری‌های زنانه و همچنین بی‌ توجهی‌ کامل دستگاه‌های دولتی به سلامت زنان، سرطان ‌پستان به طور وحشتناکی در بین ایرانیان داخل و خارج از کشور در حال گسترش است. طبق تحقيقات, نقش ژنتيک در بروز اين سرطان فقط ۵ درصد است اما بايد متذکر شد به دلیل بی‌ توجهی‌ دولت و نبود یک سیستم تحقیقاتی‌ قانونمند اين وضعيت در زنان ايراني نامعلوم است و براي تعيين نقش ژنتيک در زنان ايراني مبتلا بايد مطالعه تحقيقاتي وسيعي انجام داد.از آن جا که سرطان سينه جزو سرطان هايي است که قابل پيشگيري است، اطلاع رساني و آگاهي دادن مردم در اين خصوص بي گمان بسيار کارساز خواهد بود.

 2. 2

  تاخیر در مراجعه به پزشک

  زنان ايراني با تاخير به پزشک مراجعه مي کنند. به نظر مي رسد ترس شديد از بيماري و ملاحظات عرفی و مذهبی‌, از مهم ترين علل است. متاسفانه بسياري از زنان فکر مي کنند با انکار بيماري به خودشان کمک مي کنند. در صورتي که فقط فرصت بهبود را از خود سلب مي کنند. با مراجعه به هنگام, مي توان ضمن حفظ زيبايي مانع از پيشرفت سرطان شد.
  درباره شيمي درماني براي خانم ها نيز ذکر اين نکته ضروري است که انجام هرگونه شيمي درماني بايد تحت نظر متخصص آنکولوژي باشد.هرقدر تشخيص سرطان ديرتر انجام شود، درمان هاي شيمي درماني سنگين تري مورد نياز است.
  اگر اطلاع رساني و فرهنگ سازي درباره لزوم تشخيص به موقع سرطان صورت بگيرد مي توان اميدوار بود بسياري از بيماران بتوانند بيماري را پشت سر بگذارند، در عين حال نقش حمايتي همسر و خانواده بسيار اساسي است و به خانم کمک مي کند که بتواند مراحل درماني را با موفقيت پشت سر بگذارد.

 3. 3

  نبود فرهنگ ورزش کردن بین زنان ایرانی

  متأسفانه به دلایل بسیار زیاد که در این مقاله‌ جای توضیح آن‌ نیست، بیشتر زنان ایرانی ساعت‌های زیادی در هفته را صرف آرایش کردن و نقاشی چهره میکنند، در حالی‌ که حتا دقایقی هم به ورزش اختصاص نمیدهند. ورزش کردن منظم میتواند از بروز سرطان ‌پستان جلوگیری کند. حتما وزن خود را به يک حد سالم و طبيعي برسانيد. نتايج بررسي ها نشان مي دهد که افزايش وزن يک عامل موثر در بروز سرطان سينه است. مصرف چربي را کاهش دهيد و از چربي هاي سالم استفاده کنيد. مصرف چربي هاي اشباع شده را کاهش دهيد و مصرف روغن زيتون و روغن ماهي امگا- ۳ را افزايش دهيد.

 4. 4

  افزایش مصرف سیگار، الکل و قلیان بین زنان ایرانی

  در سال‌های اخیر به دلایل مختلف مصرف الکل، سیگار و قلیان بین زنان ایرانی بسیار بالا رفته بطوری که دیگر جزوی از تفریحات و ملزومات روزانه شده است. در حالی‌ که مصرف کنندگان الکل بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان هستند. همچنین زنان سيگاري ۴۰ درصد بيشتر در معرض ابتلا به سرطان ‌پستان هستند. اما ترک آن بلافاصله تاثيرات سودمندي در کاهش اين خطر بر جاي مي گذارد.

 5. 5

  زنان ایرانی از کار در خانه پرهیز میکنند

  متأسفانه به دلیل سقوط فرهنگی و گسترش مرد ستیزی در زنان ایرانی، کار در منزل به یک ضدّ ارزش تبدیل شده و بسیاری از زنان ایرانی کار در منزل را اجبار و توهین میپندارند و خوشبختی را در این می‌بینند که از صبح تا شب پایشان را روی پایشان دراز کنند و همه کارشان را یک مستخدم انجام دهد. شاید کارهای خانه مانند شستشو، آشپزی، نظافت وغیره، در ظاهر بیهوده و تکراری و البته خسته کننده به نظر برسند، اما باید بدانید که همین کارهای ساده جان شما را نجات می دهند.
  نتایج یک پژوهش در انگلیس که سال 2006 انجام شده است نشان می دهد کارهای خانه از ابتلا به سرطان پستان پیشگیری می کنند.
  در این پژوهش محققان روی نزدیک به دویست هزار زن از نه کشور اروپایی بررسی هایی انجام دادند. آنها به این نتیجه رسیدند زنانی که در هفته 16 تا 17 ساعت کار خانه مانند آشپزی و غیره انجام می دهند، به میزان 20 درصد کمتر در معرض سرطان پستان قرار می گیرند. کار در منزل به دلیل ایجاد فعالیت بدنی، حس خوب و عاطفی باعث افزایش هورمون‌هایی‌ میشود که مقاومت بدن را افزایش میدهد

 6. 6

  تغذیه نا مناسب و نوشیدنی‌های پر خطر

  فرهنگ پلوخوری و چلوخوری چنان در بین ایرانیان جا افتاده، که تغییر آن‌ کار ساده‌ای به نظر نمیرسد. اما برنج و گوشت تا حد زیادی ریسک سرطان پستان را بالا می‌برد. بیشتر زنان ایرانی فقط قادر به پختن همین نوع غذا‌ها هستند و هیچ گاه به دنبال یادگیری غذاهای گیاهی و سالمتر نرفته اند.
  مصرف روغن زیتون، شیر سویا و خوراکی هایی که امگا٣ فراوان دارند، همچنین مصرف سبزیجات و میوه ها بسیار مفید است که در این رژیم غذایی مصرف کلم بروکلی، هویج، گوجه فرنگی، انگور و ماهی توصیه می شود.

 7. 7

  نژاد و ژ‌ن زنان خاور میانه

  متأسفانه ریسک بروز سرطان پستان در زنان خاور میانه و بخصوص ایرانی‌ بیش تر از زنان لاتین تبار، آسیایی، یا آفریقایی است. به همین دلیل بهتر است که زنان ایرانی مراقبت بیشتری داشته باشند و با کنترل وزن و تغذیه و همچنین مراجعه سالانه به پزشک وضع سلامتی خود را زیر نظر بگیرند

 8. 8

  سکس منظم و ارگاسم

  متأسفانه به دلایل فرهنگی‌، هیچ گاه سکس برای زنان ایرانی به عنوان امری عادی و طبیعی پذیرفته نشده و همواره با چالش‌های زیادی همراه بوده است. به خصوص خارج از چهار چوب ازدواج.
  تحقیقات نشان میدهد، احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنانی که ۲ تا ۴ بار سکس در هفته دارند بطور قابل ملاحظه‌ای پایین میاید

Don't like this list? Edit it and make your own list!

Don't like this list? Edit it and make your own list! We will pubish it on our site! You can share it with your friends on Facebook, Twitter, etc

Edit this list

Tags

سرطان
Login / Sign up